تاتو در زمان بارداری – ایمنی و موارد احتیاط

تاتو در زمان بارداری

ممکن است تصور کنید که دوران بارداری زمان مناسبی است که تاتو بزنید و یا اینکه بخاطر داشتن تاتوهای تان نگران سلامت فرزندتان باشید. غالبا همه ی شما دوست دارید کاری را انجام دهید که برای فرزندتان ایمن باشد. این اطلاعات برای شما که تاتو دارید و نگران فرزندتان هستید و یا مادران بارداری که نمی دانند آیا تاتو در زمان بارداری برایشان مضر است یا نه بسیار مفید است.

عوارض تاتو در زمان بارداری

تاتو در زمان بارداری – نکات اولیه ای ایمنی: 

اطمینان حاصل کنید که تاتوآرتیست شما نکات زیر را رعایت نموده است:

  • مطمئن شوید که با مشاوره پزشک مدرک تاتو را اخذ نموده است (و یا گواهینامه معتبری از سازمان ملی آموزش فنی و حرفه ای دریافت کرده است).
  • در طول فرایند تاتو حتما دستکش مناسب بپوشد.
  • اتوکلاو داشته باشد (یا تجهیزاتی برای استریل کردن دقیق تجهیزات تاتو).
  • کلیه سطوح و وسایل تمیز باشند.
  • تمامی سوزن ها و کارتریج ها استریل و بسته بندی شده و یکبار مصرف باشند.
  • از گازهای پانسمان استریل و باز نشده استفاده می کند.
  • رنگ تاتو حتما مجوزدار و بهداشتی باشد.
  • چنانچه هر مشکلی در ۲۴ ساعت اول تاتو پیش بیاید تاتوآرتیست در دسترس باشد.

♦ چنانچه تاتو زده اید و اکنون باردار هستید. و یک یا چند مورد از اصول بالا حین تاتو برایتان رعایت نشده. آزمایش هپاتیت، ایدز و سفلیس را انجام دهید.

به تاتو زدن در زمان بارداری به طور کامل فکر کنید: 

نگرانی اصلی برای تاتو زدن در زمان بارداری، مسئله ی ابتلا به ایدز، هپاتیت و سفلیس می باشد. بنابراین بهتر است تا زمان تولد نوزاد از تاتو زدن اجتناب کنید. اطلاعات کمی برای ایمنی رنگ های تاتو در زمان بارداری وجود دارد. ممکن است مواد موجود در رنگ تاتو بر رشد جنین در ۱۲ هفته اول تاثیر بگذارد. با این حال، خطرات احتمالی ناشناخته هستند.

بسیاری از بانوان نیز احتمالا شنیده اند که چنانچه روی پشت و کمرشان تاتو زده باشند. نمی توانند اپیدورال دریافت نمایند (اپیدورال نوعی داروی بیهوشی است که حین زایمان استفاده می شود). با این حال، مطالعات کمی برای بررسی این مسئله وجود دارد. و تا کنون هیچ کدام از مطالعات به طور قطعی چنین چیزی را تایید نکرده اند. بنابراین اکثر متخصصان بیهوشی هیچ مشکلی برای استفاده از اپیدورال برای خانم باردار با تاتوی روی پشت و کمر ندارند.

اگر می خواهید مطمئن شوید که با وجود داشتن تاتو روی پشت و کمر خود در هنگام زایمان مشکلی با دریافت اپیدورال ندارید با بیمارستان تماس بگیرید. به علاوه، چنانچه در زمان شیردهی تاتو بزنید و محل تاتو دچار عفونت موضعی شود، این عفونت بر روی نوزاد شما تاثیر خواهد گذاشت. هر چند این تاثیر جزئی است. اما در نهایت تصمیم با خودتان است که بخواهید تاتو بزنید. یا اینکه تا بعد از زمان شیردهی صبر نمایید.

استفاده از حنا در زمان بارداری

عوارض نقش حنا و تاتو در زمان بارداری

در طول هزاران سال، زنان مصری، هندی و کشورهای خاورمیانه در سه ماهه اول بارداری از حنا استفاده نموده اند. افسانه های قدیمی وجود دارد. مبنی بر اینکه استفاده از حنا ایمنی راحتی و زایمان را بالا می برد. و برای کودک خوش شانسی می آورد.

اگر به این جایگزین موقتی بجای تاتو علاقمند هستید، باید بدانید که انواع مختلفی از حنا وجود دارد. رنگ طبیعی یک حنای ایمن نارنجی، قرمز، قهوه ای، دارچینی و شکلاتی است . و یک تا چهار هفته ماندگاری دارد. یک حنای طبیعی هیچ گاه رنگ مشکی ندارد.

حنای سیاه برای کسی که باردار است ایمن نیست. چون این حنا حاوی پارا فنیلندیاییم (PPD) است. که باعث سوختگی، لرزش و و اکنش های مختلفی می شود. و ممکن است این اثرات ماه ها طول بکشد و تشخص و درمان آن نیز مشکل است.

منبع: pregnancy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× 5 = پنج