تاتو در زمان شیردهی

تاتو در زمان شیردهی

در بسیاری از کشورها هم شیردهی به نوزادان با شیر مادر و هم تاتو هر دو بسیار محبوب و پرطرفدار هستند. احتمالاً یکی از سوالاتی که پیش می آید این است که آیا تاتو در زمان شیردهی ایمن است؟ ممکن است افراد بخواهند بدون اینکه وقفه ای در شیردهی به نوزادشان پیش بیاید، تاتو هم بزنید. 

 

آیا تاتو در زمان شیردهی به نوزاد ایمن است؟ 

تاتو یعنی تزریق جوهر (رنگ تاتو) به لایه دوم پوست. برای تاتو از یک دستگاه الکتریکی استفاده می شود. و جوهر توسط یک سوزن (کارتریج) به زیر پوست تزریق می شود. رنگ هایی که برای تاتو در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود همگی با تایید سازمان FDA تولید می شوند. اما این به این معنی نیست که در زمان شیردهی و بارداری خطر آفرین نباشند. رنگ تاتو حاوی ترکیبات مختلفی از جمله؛ فلزات سنگینی مثل کادمیم، کبالت و منگنز است. به طور کلی مولکول های موجود در رنگ تاتو چون درشت مولکول هستند احتمال انتقال به شیر مادر برایشان وجود ندارد. وقتی این رنگ ها به زیر پوست تزریق می شوند در آنجا به دام می افتند. اما مشخص نیست که آیا این مولکول ها می توانند در طی ماه های آینده یا سال های آینده به داخل شیر مادر نفوذ کنند یا خیر.

 

تاتو در زمان شیردهی

 

مراقبت های لازم برای میکروپیگمنتیشن در زمان شیردهی: 

یک سری اطلاعات عمومی باید به زنان شیرده ارائه شود. عفونت های موضعی و سیستماتیک شایع ترین خطرات تاتو می باشد. عفونت های موضعی زمانی رخ می دهند که مراقبت های لازم بعد از تاتو توسط فرد رعایت نگردد. واکنش های حساسیتی و آلرژیک نیز ممکن است بعد از تاتو رخ دهد. این حساسیت ها بویژه هنگام استفاده از رنگ تاتو قرمز برای لب و تاتو بدن بیشتر احتمال بروز دارد. مراقبت های بعد از تاتو عمدتا شامل تمیز نگه داشتن تاتو، شستشوی ملایم با آب و صابون های مخصوص و عدم خاراندن تاتو و کندن اسکارها و عدم قرارگیری در معرض نور خورشید است. تیلنول اغلب برای تسکین درد بعد از تاتو تجویز می شود. عفونت های سیستماتیک نیز زمانی رخ می دهد که موارد بهداشتی و ملزومات آن توسط تاتوآرتیست رعایت نگردد. این عفونت ها می توانند هپاتیت، کزاز و ایدز باشند.

 

عوارض تاتو در زمان شیردهی

 

بسیار مهم است که چه در زمان شیردهی و چه در هر زمان دیگری برای تاتو به مراکز معتبر مراجعه کنید. مراکزی که مجوز بهداشت دارند و از وسایل و تجهیزات استریل و یکبار مصرف استفاده می نمایند.

اکثر تاتوآرتیست ها برای مادران باردار و شیرده تاتو انجام نمی دهند. این به دلیل مسئولیتی است که آن ها در مقابل کودک احساس می کنند. پیشنهاد می شود که مادران ۱۲-۹ ماه بعد از زایمان منتظر بمانند و تاتو نکنند. چون بعد از این زمان تنها منبع تغذیه نوزاد دیگر شیر مادر نیست. مراکز معتبر از افراد در مورد وضعیت بارداری و شیردهی حتما می بایستی سوال نمایند.

 

آیا ریمو کردن (پاک کردن) تاتو در زمان شیردهی ایمن است؟

در حال حاضر پاک کردن تاتو غالبا با لیزر انجام می شود. انرژی لیزر باعث می شود که رنگدانه های تاتو به ذرات ریزتر تبدیل شوند. این ذرات ریز توسط سیستم ایمنی بدن جمع آوری و بوسیله کبد تصفیه می شوند. فرایند پاک کردن تاتو با لیزر زمانبر است. و اغلب ۸ تا ۱۰ جلسه با فاصله ۴ تا ۸ هفته طول می کشد. این کار ممکن است دردناک باشد و باعث زخم و التهاب گردد. تاتو ممکن است با لیزر کامل پاک نشود. تا کنون مطالعه ی دقیقی بر روی اثرات این رنگدانه های خرد شده با لیزر روی سلامت مادر انجام نشده است. و مشخص نیست آیا این ذرات آنقدر کوچک هستند که به شیر مادر وارد شوند یا نه. به همین جهت به مادران توصیه می شود که در زمان شیردهی و بارداری از لیزر تاتوهای قدیمی پرهیز کنند.

 

نتیجه گیری:

شواهد کمی درباره ی ایمنی تاتو در زمان شیردهی وجود دارد. همچنین هیچ تحقیقی بر روی اثرات لیزر تاتوهای قدیمی روی سلامت شیر مادر تا کنون انجام نشده است. بنابراین تا زمانی که کودک از شیر مادر تغذیه می کند از تاتو و پاک کردن با لیزر بپرهیزید.

 

منبع: llli.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− سه = 3