مراقبت بعد از تاتو بدن

مراقبت بعد از تاتو بدن

مراقبت بعد از تاتو بدن بسیار مهم و حیاتی است. چون هزینه زیادی برای این کار پرداخت می کنید. و لازم است بتونید برای دراز مدت تاتویی ماندگاری داشته باشید. اگر به مراکز معتبر تاتو مراجعه کنید حداقل استرس را به لحاظ ایمنی و بهداشت کار خواهید داشت. اما به هر صورت باید مراقبت های لازم را به عمل آورید.

 

فاز اول مراقبت بعد از تاتو بدن : پوشش دهی

 

مراقبت بعد از تاتو بدن

 

بعد از تاتوی بدن با یک لایه ی نازک از باند استریل محل را بپوشانید. به خانه بروید و کمی بخوابید. بعد باند استریل را بردارید.

 

نکته:

اگر تاتو آرتیست شما محل تاتو را با کاور پلاستیکی پوشاند به محض اینکه به خانه رسیدید آن را بردارید. پوشش پلاستیکی برای تاتو مضر است.

 

برداشتن کاور پلاستیکی در گام اول مراقبت بعد از تاتو

 

مراقب باشید اگه تاتو در محلی زده شده که احتمال مالیده شدن لباس به آن وجود دارد، حداقل مالش اتفاق بیفتد.

 

فاز دوم مراقبت بعد از تاتو بدن: آن را تمیز نگه دارید

قبل از اینکه باندهای استریل را بردارید. و هر زمانی که قرار است زخم تاتو را لمس کنید دست هایتان را بشویید. این کار احتمال عفونت را به حداقل می رساند.

تاتو را به آرامی بشورید:

 • از یک صابون خیلی خیلی ملایم (صابون بچه) استفاده کنید.
 • به هیچ وجه از دستمال یا حوله برای خشک کردن آن استفاده نکنید.
 • آب را ذره ذره روی محل تاتو بریزید نه اینکه یکباره از شیر آب بریزید.
 • کل خون های اضافه را پاک کنید.
 • با یک حوله کاغذی یا پارچه نرم آن را پاک کنید.
 • بعد یک لایه پماد ضد باکتری روی تاتو بمالید. می توانید چند بار از این پماد استفاده کنید مخصوصاً اگر پوست خشک و حساسیی دارید. سعی کنید محل را مرطوب نگه دارید.
 • به هیچ عنوان از الکل یا محلول های پراکسید استفاده نکنید. چون بشدت پوست را خشک می کنند.
 • این مراحل را به مدت یک هفته تکرار کنید. بویژه اگر تاتو روی مچ پا زده اید. چون این مناطق در معرض آلودگی بیشتری هستند.

 

دوش روزانه برای شما خوب است. اما محل تاتو را در معرض تماس با آب قرار ندهید. شنا کردن ممنوع است. بدن خود را زیادی در حمام نخیسانید. از آب داغ استفاده نکنید. کلر می تواند رنگ های تاتو را پاک کند. باید مراقب باشید که حتی آب پاکیزه هم می تواند باعث ورود باکتری به پوست و ایجاد عفونت شود.

 

نکته:

برنزه کردن ممنوع! قرار گرفتن در معرض نور خورشید (یا اشعه ی UV در یک سالن برنزه کننده) می تواند رنگ تاتو را کمرنگ کند. هنگام قرارگیری در معرض نور خورشید محل تاتو را بپوشانید. حداقل به مدت چند هفته باید از تاتو تازه زده شده مراقبت کنید.

 

فاز سوم مراقبت بعد از تاتو بدن: تراوش کردن

هنگام تاتو زدن بارها سوزن به پوست وارد شده و خونریزی داشته است. در روزهای اول تاتو تراوش خونابه را خواهید داشت. که این مسئله با مراقبت طبیعی قابل کنترل است. لباسهای شل و گشاد بپوشید. در طول شب برای جلوگیری از کثیف شدن لباس با خونابه یک حوله تمیز روی آن بگذارید.

 

فاز چهارم مراقبت بعد از تاتو: انعطاف پذیر ماندن

بعد از سه تا چهار روز که باید برنامه مراقبت بعد از تاتو بدن را اجرا کنید، استفاده از پمادهای ضد باکتری را قطع کنید. و از لوسیون استفاده کنید. لوسیون هایی که عطر و رنگ ندارند بهترین گزینه هستند (مثل لوبریدرم). حتی اگر تاتو آرتیست شما لوسیونی پیشنهاد کرد که حاوی مواد آلرژی زا مثل لانولین بود از خرید و استفاده از آن خودداری کنید. محصولات تجاری زیادی برای مراقبت بعد از تاتو به بازار عرضه شده اند. اما، شما با مشورت تاتو آرتیست تان محصولی را خریداری کنید که بهترین است.

از لوسیون بعد از شستن تاتو استفاده کنید. یا هر زمانی که احساس کردید پوستتان خشک و حساس شده است. یادتان باشد قبل از استفاده از لوسیون دست هایتان را بشویید. بعد از چند روز احساس خارش در محل تاتو شروع می شود. این خارش نشانه بهبود زخم است. و باید در مقابل خاراندن آن مقاومت کنید. می توانید پوست های مرده را به آرامی بلند کنید یا برای کم شدن خارش لوسیون بیشتری به آن بمالید.

 

هشدار:

به هیچ عنوان از ژله ها یا موادی که چرب هستند بجای لوسیون استفاده نکنید. چون این مواد چرب منافذ پوست را مسدود می کنند. و مانع رسیدن هوا به سطح پوست می شوند.

 

یادآوری:

متاسفانه غالب تاتوآرتیست های کشور به استفاده از پمادهای چربی مثل ویتامین آ چشمی بعد از تاتو تاکید می کنند. در حالیکه استفاده بیش از حد از این پماد باعث ریزش رنگ شدید می شود. پیشنهاد جدیدتر و بهتر استفاده از این پماد فقط برای روز اول و آن هم بعد از تاتو است. 

جلوگیری از عفونت تاتو:

  

مراقبت بعد از تاتو برای جلوگیری از بروز عفونت

 

خطر ابتلا به عفونت بعد از تاتو خیلی بالا نیست. چون موارد احتیاطی بویژه در مراکز معتبر رعایت می شود. چون قبل از تاتو پوست استریل می شود. و از سوزن های یکبار مصرف استفاده می شود. امروزه هر تاتو آرتیستی این اقدامات پیشگیرانه را رعایت می کند. پس نگران نباشید. با این حال بخش مهمی از مراقبت بعد از تاتو مربوط به جلوگیری از عفونت کردن پوست است. علائم عفونت عبارتند از: قرمزی، التهاب، ورم بیش از حد و رطوبت زیادی. حواستان باشد چند روز اول بعد از تاتو محل را لمس نکیند بویژه با دستان آلوده. اگر نشانه های عفونت را مشاهده کردید و احساس کردید بجای بهبود، زخم حساس تر و دردناک شده حتما به تاتو آرتیست اطلاع دهید و به پزشک مراجعه کنید.

 

بیایید خلاصه ای از اصول مراقبت بعد از تاتو بدن را مرور کنیم:
 • پاکیزگی برای جلوگیری از عفونت بسیار مهم است؛ همیشه قبل از دست زدن به تاتو دستتان را بشویید.
 • مقدار کمی خونریزی و پس زدن رنگ همراه خونابه بعد از تاتو طبیعی است.
 • سه تا چهار روز اول بعد از تاتو از پماد ضد باکتری استفاده کنید. بعد از روز چهارم از لوسیون استفاده کنید.
 • به مدت دو هفته استخر رفتن و ساحل رفتن را تعطیل کنید. برنزه کردن هم ممنوع!

با رعایت این موارد و گوش دادن به توصیه تاتو آرتیست تان مدت طولانی تری می توانید از تاتو خود لذت ببرید و حس زیبایی دلچسبی داشته باشید!

 

منبع: medicalnews

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


− چهار = 1