عوارض تاتو لب براساس یک مورد گزارش شده

عوارض تاتو لب

کلمه تاتو ریشه تاهیتی دارد و به معنای تزریق رنگ به زیر پوست است. تاتو یک عمل باستانی است که از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد شروع شده است. تاتو آرایشی یا میکروپیگمنتیشن از اواخر دهه ۱۹۷۰ بشدت بین افراد محبوب شد. میکروپیگمنتیشن به چهره جلوه بهتری می‌دهد و عدم تقارن و مشکلات زیبایی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین برخی از خانم‌ها دچار اختلال بصری و یا فیزیکی برای آرایش کردن صورت‌شان هستند، بنابراین میکروپیگمنتیشن گزینه مناسبی برایشان است. آرایش دائم صورت شامل؛ خط چشم، سایه و قاب ابرو، خط لب و رژ لب می‌باشد. اما گاهاً عوارضی مثل عوارض تاتو لب نیز گزارش شده است.

از تاتو به عنوان نوعی درمان پزشکی نیز استفاده می‌شود به عنوان مثال، برای پوشاندن جای زخم و بخیه، پوشاندن آلوپیسی، پر کردن شکاف لب، بازسازی لب‌های نامتقارن و… .

 

با افزایش پیشرفت در زمینه تاتو و افزایش تقاضا برای میکروپیگمنتیشن، نیاز به افزایش آگاهی از عوارض جانبی تاتو، عفونت، واکنش‌های حساسیتی، تشکیل گرانوم، بدخیمی‌های پوستی و… ضروری است. در این مقاله یک مورد از گزارش عفونت ویروسی پیچیده بعد از تاتو لب را بررسی کرده‌ایم.

مورد گزارش شده از عوارض تاتو لب 

مورد گزارش شده یک خانم ۴۸ ساله لبنانی است. دو روز بعد از تاتو لب بخاطر احساس سوزش، تورم و ضایعات پراکنده به درمانگاه مراجعه نموده است. این خانم تاتو لب را به منظور پنهان کردن تیرگی لب‌هاش انجام داده بود. هیچ گونه عارضه‌ی تب، ناراحتی و یا دیگر مشکلات سیستماتیکی نداشت. این خانم سابقه‌ی هرپس لوپیلیس (تبخال) داشت اما هیچ گاه به این شدت نبوده است.

در کشت باکتریایی هیچ گونه رشد باکتری مشاهده نشد. تشخیص بالینی عفونت تبخال را اثبات کرد. که بعد از مصرف دارو تورم کاهش یافت و ضایعات از بین رفتند.

عوارض جانبی تاتو لب

بنابراین، انجام تاتو و میکروپیگمنتیشن بدون در نظر گرفتن سوابق بیماری‌های شخص و عدم استفاده از تجهیزات بهداشتی و استریل عواقب زیانباری را در پی خواهد داشت.

همچون مورد عنوان شده، تاتو می‌تواند عفونت‌ها را پیچیده‌تر کند. مواردی از عفونت تبخال بر روی لب و بازو گزارش شده است. دلیل این عارضه یا وجود سابقه تبخال در خود شخص است و یا بخاطر آلوده بودن سوزن‌های تاتو است.

توجه داشته باشید که رنگ‌ تاتو قرمز آلرژی زا هستند و چنانچه فرد سابقه‌ی حساسیت و آلرژی داشته باشد ممکن در اثر تاتوی لب آلرژی اش عود کند. این واکنش‌های آلرژیک به رنگ قرمز حتی ممکن است دو ماه بعد از تاتوی لب بروز کنند.

البته همیشه این حساسیت بروز نمی‌کند و ممکن است بر حسب تصادف در یک فرد حساسیت ایجاد شود. همچنین اهمیت زیادی دارد که از رنگ‌های اورجینال (مثل برند ورد فیمس)، بویژه برای تاتو لب استفاده کنید، چرا که مواردی از بروز سرطان در اثر استفاده از رنگ‌های فیک گزارش شده است.

تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) و لیزر به محل تاتو شده منجر به آزاد شدن فاکتورهای سرطان‌زا از پیگمنت‌ها می‌شود، بنابراین بعد از انجام تاتو از لیزر نواحی تاتو شده و یا برنزه کردن بدن بپرهیزید. همچنین از قرار گیری در معرض نور آفتاب اجتناب کنید.

کبودی لب بر اثر تاتو

یکی دیگر از عوارض شایع تاتو لب، کبودی آن است. این کبودی چندین دلیل دارد؛

  • فشار دست بالا
  • استفاده مکرر از بی‌حسی تاتو یخی حین کار (یا هر بی‌حسی دیگر)
  • عدم توجه به ترکیب صحیح رنگ (در مورد رنگ ناپاولی ورد فیمس، چون رنگی سرد است بایستی با نارنجی ترکیب شود تا منجر به کبودی لب نشود)
  • عمق سوزن نامناسب

منبع: sciencedirect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 + = یازده

برو به واتس آپ
1
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم ؟