سوالات متداول درباره ی دستگاه های تاتو

دستگاه تاتو پن ابل

تهیه ی دستگاه تاتو با کیفیت یکی از ملزومات هر تاتو آرتیستی است. در این مقاله به سوالات متداول درباره ی دستگاه های تاتو پاسخ داده ایم. همچنین به عوامل موثر بر افزایش طول عمر دستگاه های میکروپیگمنتیشن و تاتو پرداخته ایم.

تاتو و میکروپیگمنتیشن

سوال۱- دستگاه های تاتو قدیمی با دستگاه های میکروپیگمنتیشن (تاتو) چه فرقی دارند؟

اولین دستگاهها یا قلم های تاتو قدیمی، بدون سرپلاک بودند. در این حالت خونابه حین کار به داخل قلم نفوذ می کرد و عامل انتقال بیماری به مشتریان بود. به همین خاطر استفاده از آنها ممنوع اعلام شد. در مدل جدیدتر دستگاه های تاتو قدیمی، از سوزن و سرپلاک استفاده شد. این سرپلاک جلوی ورد خونابه به درون قلم را می گیرد. این دستگاه ها کاشت رنگ بسیار خوبی دارند. در بین تاتوکاران با سابقه پرطرفدار نیز هستند.

یک مدل از دستگاه های سوزن و سر پلاکی بسیار مرغوب که جزء دستگاه های تاتو قدیمی هم دسته بندی نمی شود، دستگاه تاتو موزاییک (بایوتاچ) است. این دستگاه پک کاملی دارد. محصول آمریکا است. کاشت رنگ فوق العاده قوی نیز دارد. 

دستگاه تاتو موزاییک (بایوتاچ) 

در دستگاههای میکروپیگمنتیشن بجای سوزن و سرپلاک از سوزن های کارتریج استفاده می شود. این دستگاهها دو مدل دارند.

 • مدل پیچی؛ سوزن (کارتریج) پیچی می خورند. یعنی سوزن با پیچیده شدن روی سر قلم بسته می شود.
 • مدل تی؛ کارتریج تی می خورند. یعنی سوزن (کارتریج) روی زبانه های سر قلم چفت می شود.

سوال۲- دستگاههای تاتو مدل پیچی بهتر هستند یا مدل تی؟

هر کدام مزیت خاص خود را دارند. دستگاه های مدل تی کاشت رنگ بهتری دارند. حتی در صورت استفاده از رنگ های تاتو معمولی نتیجه بهتری روی پوست بجا می گذارند (بخاطر کاشت رنگ قوی). بویژه برای میکروپیگمنتیشن (تاتو) لب و ابرو کارایی بهتری دارند.

دستگاه تاتو جانسون- 7 ولتی

دستگاههای تاتو پیچی بخاطر پیچی بودن کارتریج، احتمال شل شدن کارتریج را ندارند. در صورت استفاده از رنگ های اورجینال و با کیفیت به هیچ عنوان مشکل کاشت رنگ نخواهند داشت.

دستگاه تاتو ورساچ - 14 ولتی

 

توجه:

نوع جدیدی از دستگاه های تاتو وارد بازار شده اند که دارای دو سر قابل تعویض هستند. دستگاه تاتو PMD7 یک نمونه از آن ها است. که یک سر پیچی دارند برای کارتریج پیچی. یک سر تی دارند برای کارتریج تی. با این دستگاه از مزایای هر دو مدل سوزن می توان استفاده کرد. در فروشگاه تاتو طلایی این دستگاه دوکاره و بسیار با کیفیت نیز ارائه می شود.

سوال۳- لرزش و صدای دستگاه چگونه باید باشد؟

هرچه لرزش و صدای دستگاه کمتر باشد، کیفیت بالاتری دارد. لرزش زیاد باعث پخش رنگ زیر پوست می شود و خطوط ظریف و زیبایی ایجاد نمی کند. صدای دستگاه نیز اگر از حد خاصی بیشتر باشد باعث ناراحتی عصبی تاتوکار و مشتری می شود.

سوال ۴- دستگاه تاتو تبلت دار بخریم یا بدون تبلت؟

یکی دیگر از سوالات متداول درباره‌ی دستگاه تاتو انتخاب مدل تبلت‌دار و بدون تبلت است. هر دوی این دستگاه ها کارشان کاشت رنگ زیر پوست است. اما دستگاه های تبلت دار برای هر تاتویی (ابرو، خط چشم و …) یک فرکانس سرعت تنظیم شده دارند. فرکانس های سرعت کم، متوسط و زیاد که به صورت دیجیتال کنترل می شوند. اما عمق سوزن غالباً از روی قلم (هندپیس) تنظیم می شود.

در دستگاههای تاتو بدون تبلت تنظیم عمق سوزن و فرکانس سرعت به صورت دستی انجام می شود. این دستگاهها قیمت پایینتری دارند.

در نهایت انتخاب این دو به میزان سرمایه پولی، سلیقه و مهارت تاتوکار بستگی دارد.

دستگاه تاتو تبلت دار شارمنت

بعضی دستگاه های تبلت دار هم مثل دستگاه تاتو تبلت دار ورساچ در بازار موجود هستند که شارژی هستند. بویژه برای مواقع قطع برق، تا یکساعت شارژ نگه می دارند و می توانید بدون دغدغه تاتو را به اتمام برسانید.

 

سوال ۵- فرق بین دستگاه گان و دو گان چیست؟

دستگاه گان یک روتاری دارد. دستگاه دو گان دو روتاری دارد. حین کار تاتو بدن بخاطر تعویض سوزن و سرپلاک ها بهتر است تاتوکار همزمان از چند روتاری استفاده نماید. در نتیجه سرعت کار بالا می رود. بنابراین دستگاه های دو گان مناسب تر هستند. 

دستگاه تاتو دوگان

 

سوال ۶- پن چیست؟

پن جدیدترین نوع دستگاه تاتو است. پن هم برای تاتو بدن و هم برای تاتو صورت قابل استفاده است. بسیار سبک است. کار کردن با آن خیلی راحت تر از گان می باشد. به علاوه حداقل لرزش و صدا را دارند.

پن در دو مدل وجود دارد؛

 • مدل ساده: فقط برای تاتو بدن کاربرد دارد.
 • مدل دو کاره: هم برای تاتو صورت و هم برای تاتو بدن کاربرد دارد. یکی از مرغوب ترین این دستگاه ها، دستگاه تاتو پن EZ است.

این دستگاه ها کارتریج دار می باشند. کارتریج ها از نوع پیچی هستند. یک مزیت ویژه پن این است که بخاطر داشتن موتور قوی، کاشت رنگ فوق العاده ای برای صورت دارد.

 

دستگاه تاتو پن EZ

 

سوال ۷- عوامل موثر بر افزایش طول عمر دستگاه های تاتو چیست؟

یکی دیگر از سوالات متداول درباره ی دستگاه تاتو بحث عوامل تاثیر گذار بر روی طول عمر آن است. به طور مشروح به این سوال پاسخ داده ایم.

 • تمرین بیش از حد روی پوست مصنوعی؛

تازه کاران تاتو شور و علاقه خاصی به یادگیری و تمرین روی پوست مصنوعی دارند. اما مراقب باشید این شور و علاقه باعث آسیب دیدن دستگاه نشود.

پوست مصنوعی پلاستیکی و سفت تر از پوست صورت و بدن است. در صورت تمرین زیاد و طولانی مدت انتظار نداشته باشید دستگاه طول عمر طولانی داشته باشد!

پیشنهاد می کنیم بعد از کمی تاتو روی پوست های مصنوعی، روی پوست میوه و یا لایه نازکی از گوشت مرغ تمرین کنید.

 • روشن ماندن طولانی مدت دستگاه؛

اگر قصد دارید یکساعت با دستگاه کار کنید حتماً بایستی سه تا چهار مرتبه دستگاه را خاموش کنید تا خنک شود. در غیر اینصورت موتور دستگاه داغ می کند و حتی خاموش می شود.

 • استفاده از آداپتور غیر اصلی و با ولتاژ متفاوت؛

خیلی مراقب باشید آداپتوری استفاده کنید که دقیقاً هم ولتاژ با موتور دستگاه باشد. اگر دستگاه ۷ ولتی باشد و سهواً به آداپتور ۱۴ ولتی وصل شود، صدای بلندی می دهد و موتورش می سوزد.

برعکس، اگر دستگاه ۷ ولتی باشد و سهواً به آداپتور ۵ ولتی وصل شود، قدرت موتور ضعیف می شود. در بسیاری از موارد دستگاه حتی روشن هم نمی شود.

 • اتصال مستقیم به برق و عدم استفاده از محافظ؛

همیشه بهتر است برای جلوگیری از اتصالی و نویزهای احتمالی از دستگاه های محافظ استفاده کنید.

 • جدا کردن دائمی آداپتور از دستگاه؛

خیلی از تاتوکاران بعد از اتمام کار، کابل آداپتور را از دستگاه جدا می کنند. به مرور در اثر تکرار این کار، سیم آداپتور داخل روکش نازک و قطع می شود. یا محل اتصال کابل به دستگاه شل و هرز می شود.

 • ضربات احتمالی؛

هر گونه ضربه احتمالی مثل زمین خوردن و افتادن دستگاه باعث آسیب به آن می شود.

پر فروش ترین دستگاه های تاتو در ایران :

حراج!

دستگاه تاتو و میکروپیگمنتیشن

دستگاه تاتو بدن دوگان

1,500,000 تومان

 

4 دیدگاه برای “سوالات متداول درباره ی دستگاه های تاتو

 1. آذین گفته:

  سلام بابت مطالب و نکته های مفیدتون ممنون.من با اینکه چند ساله تاتو کار میکنم ولی نکته های شما در این زمینه بسیار کاربردی بود.منتظر مطالب جدیدتون هستیم.ممنون

 2. صدف گفته:

  یه سوال داشتم
  موقع تمرین روی پوست مصنوعی برای تغییر دادن رنگ با استفاده از آب سوزن رو تمیز میکنیم روی پوست انسان چجوری باید سوزن رو تمیز کرد؟ یعنی واسه هر رنگ یه سوزن جداگانه باید استفاده کنم؟ اینجوری که واسه طرحهای رنگ دار خیلی سوزن مصرف میشه!

  • مدیر گفته:

   درود بر شما. روی مدل زنده باید حتما از سوزن پلمپ و یکبار مصرف استفاده کنید. به هیچ وجه نمیشه از یک سوزن برای دو نفر یا در دو جلسه برای یک نفر استفاده کرد.
   برای طرح های رنگی کافیه یه پد پنبه ای رو نم بدید و سوزن رو دخلش فرو کنید تا رنگ داخلش جذب پنبه بشه و براحتی پاک بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


هشت + = 10

برو به واتس آپ
1
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم ؟