مشخصات و کاربرد انواع سوزن تاتو پن (مخصوص دستگاه پن)

سوزن تاتو پن

همانطور که می‌دانیم، دستگاه تاتو پن وسیله‌ای جدید، سبک و جمع و جور برای انجام انواع سبک‌های تاتو بدن است. انواع سوزن‌های پن برای کار با این دستگاه‌ها وجود دارند. کاربرد انواع سوزن پن متفاوت است و با شناخت صحیح آن‌ها می‌توان بهترین مدل را برای اجرای تاتویی بی‌عیب و نقص انتخاب کرد.

بسیاری از دستگاه‌های پن علاوه بر تاتو بدن، برای تاتو و میکروپیگمنتیشن صورت نیز کاربرد دارند. در این مقاله به کاربرد تک تک سوزن‌ها برای هر دو استفاده نیز پرداخته‌ایم.

دستگاه تاتو پن ابل

انواع سوزن تاتو پن

در یک تقسیم‌بندی کلی دو نوع سوزن تاتو پن داریم؛

 1. سوزن‌های مخصوص خط‌‌ زنی یا لاینینگ؛
 2. سوزن‌های مخصوص سایه‌زنی یا شیدینگ.

انواع مختلف سوزن تاتو پن

انواع سوزن تاتو پن مخصوص لاین زنی

سوزن تاتو مخصوص لاین زنی اصطلاح کلی RL (Round Line) دارند و به نام سوزن خط زن گرد نیز آنها را می‌شناسند. عدد پست RL نشانگر تعداد سوزن ظریف آن است و عبارتند از؛

 • ۱RL
 • ۳RL
 • ۵RL
 • ۹RL و…

سوزن پن ۱RL: شامل یک سوزن تک است. برای خط اندازی بسیار ظریف دور کادرها کاربرد دارد. نازک‌ترین سوزن لاین زنی است. کاربرد آن برای تاتو صورت عبارت است از؛ قاب ابرو، کادر خط چشم و هاشور تار مویی.

سوزن پن ۳RL: شامل سه سوزن ظریف است که به حالت گرد کنار هم قرار گرفته‌اند. ضخامت خطوط با این سوزن بیشتر از ۱RL است. در تاتو صورت برای پر کردن سایه ابرو، خط چشم و خط لب کاربرد دارد.

سوزن پن ۵RL: شامل پنج سوزن ظریف است که به حالت گرد و دورانی کنار هم قرار گرفته‌اند. ضخامت خطوط با این سوزن بیشتر از ۵RL است. در تاتو صورت برای پر کردن تاتو ابرو و لب کاربرد دارد.

سوزن پن ۹RL: شامل نه سوزن ظریف است که به حالت گرد و دورانی کنار هم قرار گرفته‌اند. بالاترین ضخامت خطوط برای لاین‌زنی، با سوزن ۹RL امکانپذیر است. برای تاتو صورت کاربرد خاصی ندارد.

انواع سوزن تاتو پن مخصوص شدینگ و سایه‌زنی

سوزن‌های شیدینگ پن انواع مختلفی دارند و به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از؛

 • F
 • RS
 • M1/M2
 • RM

سوزن پن F: سوزن F همان سوزن فلت (Flat) است. شامل تعدادی سوزن ظریف هستند که در یک خط کنار هم قرار گرفته‌اند. برای سایه‌زنی متراکم و پیوسته کاربرد دارند. در تاتو صورت نیز برای پر کردن سایه ابرو، ریموور تاتو و شیدینگ لب قابل استفاده هستند.

سوزن تاتو پن - F

سوزن پن RS: به این سوزن‌ها سایه‌زن گرد (Round strok) می‌گویند. سوزن‌ها با فاصله و به صورت گرد کنار هم قرار دارند. برای سایه‌زنی دورانی و ابر و بادی کاربرد دارند. غالباً کاربردی برای تاتو صورت ندارد.

سوزن پن M: به این سوزن‌ها مگنوم نیز می‌گویند. شامل دو دسته هستند؛

 • M1: شامل دو ردیف سوزن روی هم است، به عنوان مثال در سوزن ۷M1؛ چهار سوزن در ردیف زیر و سه سوزن در ردیف رویی و با فاصله کنار هم هستند.
 • M2: درست مثل سری M1 دو ردیفی است، به عنوان مثال در سوزن ۱۱M2؛ شش سوزن در زیر و پنج سوزن در رو قرار گرفته اند، با این تفاوت که دیگر هیچ فاصله‌ای بین سوزن ها وجود ندارد و کاملاً چسبیده بهم هستند.

این دو مدل سوزن برای سایه‌زنی و شیدینگ تاتو بدن کاربرد زیادی دارند ولی برای تاتو صورت استفاده‌ی خاصی ندارند.

سوزن پن RM: سوزن پن RM شبیه سوزن های سری M است، منتها سر سوزن‌ها صاف نیست و برعکس نیمدایره و هلالی است. برای سایه زنی و شیدینگ بدن کاربرد دارند.

با توضیحات ارائه شده، برای اجرای یک یک تاتو بدن بزرگ با دستگاه پن، ممکن است نیاز به استفاده از چندین سوزن باشد تا طرحی زیبا و پرفکت اجرا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


6 − یک =

برو به واتس آپ
1
سلام
چطور میتونم کمکتون کنم ؟