عوارض تاتو لب براساس یک مورد گزارش شده

کلمه تاتو ریشه تاهیتی دارد و به معنای تزریق رنگ به زیر پوست است. تاتو یک عمل باستانی است که از ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد شروع شده است. تاتو آرایشی یا میکروپیگمنتیشن از اواخر دهه ۱۹۷۰ بشدت بین افراد محبوب شد. میکروپیگمنتیشن به چهره جلوه بهتری می دهد و عدم تقارن و مشکلات زیبایی را تا حد زیادی کاهش می دهد. همچنین برخی از خانم ها دچار اختلال بصری و یا فیزیکی برای آرایش کردن صورت شان هستند. بنابراین میکروپیگمنتیشن گزینه مناسبی برایشان است. آرایش دائم صورت شامل؛ خط چشم، سایه و قاب ابرو، خط لب و رژ لب می باشد.

از تاتو کردن به عنوان نوعی درمان پزشکی نیز استفاده می شود. به عنوان مثال برای پوشاندن جای زخم و بخیه، پوشاندن آلوپیسی، پر کردن شکاف لب، بازسازی لب های نامتقارن و … .

 

تاتو لب و کاربرد آن در پزشکی

 

با افزایش پیشرفت در زمینه تاتو و افزایش تقاضا برای میکروپیگمنتیشن، نیاز به افزایش آگاهی از عوارض جانبی تاتو، عفونت، واکنش های حساسیتی، تشکیل گرانوم و بدخیمی های پوستی ضروری است. در این مقاله یک مورد از گزارش عفونت ویروسی پیچیده بعد از تاتو لب را بررسی می کنیم.

 

تاتو لب و خط لب

 

مراحل ریزش رنگ در تاتو لب

 

مورد گزارش شده از عوارض تاتو لب :

مورد گزارش شده یک خانم ۴۸ ساله لبنانی است. دو روز بعد از تاتو لب بخاطر احساس سوزش، تورم و ضایعات پراکنده به درمانگاه مراجعه نموده است. این خانم تاتو لب را به منظور پنهان کردن تیرگی لب هاش انجام داده بود. هیچ گونه عارضه ی تب، ناراحتی و یا دیگر مشکلات سیستماتیکی نداشت. این خانم سابقه ی هرپس لوپیلیس داشت اما هیچ گاه به این شدت نبوده است.

در کشت باکتریایی هیچ گونه رشد باکتری مشاهده نشد. تشخیص بالینی عفونت تبخال را اثبات کرد. که بعد از مصرف دارو تورم کاهش یافت و ضایعات از بین رفتند.

 

حتما بخوانید  تاتو و میکروپیگمنتیشن چیست؟

بروز عارضه ی تبخال در تاتو لب

 

نتیجه گیری: 

انجام تاتو و میکروپیگمنتیشن بدون در نظر گرفتن سوابق بیماری های شخص و عدم استفاده از تجهیزات بهداشتی و استریل عواقب زیانباری را در پی خواهد داشت. همچون مورد عنوان شده، تاتو می تواند عفونت ها را پیچیده تر کند. مواردی از عفونت تبخال بر روی لب و بازو گزارش شده است. دلیل این عارضه یا وجود سابقه تبخال در خود شخص است و یا بخاطر آلوده بودن سوزن های تاتو است.

توجه داشته باشید که رنگ های قرمز آلرژی زا هستند. و چنانچه فرد سابقه ی حساسیت و آلرژی داشته باشد ممکن در اثر تاتوی لب آلرژی اش عود کند. این واکنش های آلرژیک به رنگ قرمز حتی ممکن است دو ماه بعد از تاتوی لب بروز کنند. البته همیشه این حساسیت بروز نمی کند. و ممکن است بر حسب تصادف در یک فرد حساسیت ایجاد شود. همچنین اهمیت زیادی دارد که از رنگ های اورجینال بویژه برای تاتو لب استفاده کنید. چرا که مواردی از بروز سرطان در اثر استفاده از رنگ های فیک گزارش شده است.

تابش اشعه ماوراء بنفش (UV) و لیزر به محل تاتو شده منجر به آزاد شدن فاکتورهای سرطان زا از پیگمنت ها می شود. بنابراین بعد از انجام تاتو از لیزر نواحی تاتو شده و یا برنزه کردن بدن بپرهیزید. همچنین از قرار گیری در معرض نور آفتاب اجتناب کنید.

 

منبع: sciencedirect

 

 

 

    دیدگاه ها

    ارسال دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


    هفت − 2 =